ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ու հանձնաժողովների անդամներն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակության հետ հանդիպմանը մանրամասն ներկայացրել են անվտանգային հարցերը, հետպատերազմական իրավիճակը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների գործընթացը:
Նշվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները լուրջ մարտահրավեր են տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված ջանքերին: Առաջնային է համարվել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը: Երախտագիտություն հայտնելով ամերիկյան կողմին գերիների վերադարձի հարցում ցուցաբերած ջանքերի համար՝ Էդուարդ Աղաջանյանը փաստել է, որ, այդուհանդերձ, Ադրբեջանը շարունակում է պատանդ պահել ավելի քան 30 հայ գերու: Հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ ջանքերն այս հարցում կլինեն շարունակական:
Անդրադառնալով Արցախի բնակչության իրավունքներին՝ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդգծել է, որ այսօր վերջիններս էթնիկ զտման վտանգի առջեւ են: «Եթե մենք միջազգային համայնքի հետ չհաջողենք այս մարդկանց իրավունքների պահպանման հետ զուգահեռ անվտանգության նվազագույն երաշխիքներ տրամադրելու գործում, ապա էթնիկ զտումը կդառնա փաստ»,-արձանագրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչը:
«Մեր ինքնիշխան տարածքի որեւէ կտոր բանակցության ենթակա չէ, հայկական ժողովրդավարությունը՝ նույնպես: Այս երկու հիմնական ուղղություններով Հայաստանին անհրաժեշտ է քաղաքական եւ դիվանագիտական աջակցություն»,-դատապարտելով ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական ԶՈՒ-ի ներխուժման փաստը՝ ասել է Էդուարդ Աղաջանյանը:
Անդրանիկ Քոչարյանն անդրադարձել է Արցախի ժողովրդի անվտանգության խնդիրներին, կարեւորել միջազգային հանրության աջակցությունն այս հարցում: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորն արժեւորել է դիտորդական առաքելության իրականացումը, խոսել տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի, բանակաշինության, զինված ուժերում բարեփոխումների կարեւորության մասին:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Ռուստամյանը տարածաշրջանում կայուն եւ անշրջելի խաղաղություն հաստատելու հարցում ընդգծել է միջազգային չափորոշիչների պահպանումը եւ ուժի հավասարակշռության վերականգնումը: Ըստ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցչի՝ այսօր ուժի հավասարակշռությունը խախտված է հօգուտ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Մամիջանյանի գնահատմամբ էլ ինքնորոշման իրավունքն Արցախի ժողովրդի համար գոյատեւման իրավունք է: «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացուցիչը կարծիք է հայտնել, որ համապարփակ բանակցություններ են անհրաժեշտ, որոնք կներառեն ԼՂ հիմնախնդիրը եւ ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունները:
«Ընդհանուր արձագանք եւ վերաբերմունք ունենք իրադարձությունների նկատմամբ, որոնք տեղի են ունեցել. խոշտանգումների եւ գնդակահարությունների տեսանյութերի, անմարդկային վերաբերմունքի նկատմամբ: Մասնակցում ենք գերիներին ազատ արձակելուն  միտված գործընթացներին: Դեմ ենք ներխուժմանը ՀՀ ինքնավար տարածք: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել ադրբեջանցիներին լքել Հայաստանի տարածքը»,-ընդգծել է Դեյվիդ Փրայսը: Նա վերահաստատել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի պատրաստակամությունը ստեղծված իրավիճակում Հայաստանին օժանդակելու հարցում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության կարեւորությանը տարբեր խորհրդարանական հարթակներում: Բարձր է գնահատվել ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին ԱՄՆ աջակցությունը:

Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян и члены комиссий на встрече с делегацией конгрессменов во главе с председателем Комитета демократического партнерства (DPC ) Палаты представителей США Дэвидом Прайсом подробно представили вопросы безопасности, послевоенное положение, процесс переговоров между Арменией и Азербайджаном.
Отмечено, что действия Азербайджана являются серьезным вызовом усилиям по обеспечению безопасности и стабильности в регионе. Приоритетным признан вопрос немедленной репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане. Поблагодарив американскую сторону за ее усилия по возвращению пленных, Э.Агаджанян подчеркнул, что Азербайджан, тем не менее, продолжает удерживать в заложниках более 30 армянских пленных. Председатель комиссии выразил надежду, что усилия США в этом вопросе будут последовательными.
Э.Агаджанян, коснувшись прав населения Арцаха, подчеркнул, что сегодня оно стоит перед опасностью этнических чисток. “Если нам не удастся вместе с международным сообществом обеспечить минимальные гарантии безопасности наряду с защитой прав этих людей, этнические чистки станут фактом”, - отметил представитель фракции “Гражданский договор”.
“Какая-либо часть нашей суверенной территории не подлежит переговорам, равно как и армянская демократия. В этих двух основных направлениях Армении необходима политико-дипломатическая поддержка", - отметил Э.Агаджанян, осудив факт вторжения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию РА.
А.Кочарян коснулся проблем безопасности народа Арцаха и подчеркнул важность содействия международного сообщества в этом вопросе. Депутат фракции “Гражданский договор” высоко оценил проведение наблюдательной миссии, шаги по укреплению стабильности и мира в регионе, армейское строительство и реформы в вооруженных силах.
Член Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Рустамян затронул соблюдение международных стандартов и восстановление баланса сил для установления стабильного и необратимого мира в регионе. По словам представителя фракции “Армения”, сегодня баланс сил нарушен в пользу азербайджано-турецкого тандема.
Член Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Мамиджанян заметил, что право на самоопределение – это право народа Арцаха на выживание. Представитель фракции "Честь имею" выразил мнение, что необходимы всеобъемлющие переговоры, включающие в себя НК-проблему и отношения Армения - Азербайджан.
“У нас общая реакция и отношение к произошедшим событиям, видео пыток и расстрелов, бесчеловечного обращения. Мы участвуем в процессах по освобождению пленных. Мы против вторжения на суверенную территорию РА. Мы неоднократно призывали азербайджанцев покинуть территорию Армении", - подчеркнул Дэвид Прайс. Он подтвердил готовность Палаты представителей США содействовать Армении в сложившейся ситуации.
На встрече обсуждалась важность взаимодействия законодательных органов на различных парламентских площадках. В ысоко оценена п оддержка США процесса демократических реформ.