ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ու հանձնաժողովների անդամներն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակության հետ հանդիպմանը մանրամասն ներկայացրել են անվտանգային հարցերը, հետպատերազմական իրավիճակը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների գործընթացը:
Նշվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները լուրջ մարտահրավեր են տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված ջանքերին: Առաջնային է համարվել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը: Երախտագիտություն հայտնելով ամերիկյան կողմին գերիների վերադարձի հարցում ցուցաբերած ջանքերի համար՝ Էդուարդ Աղաջանյանը փաստել է, որ, այդուհանդերձ, Ադրբեջանը շարունակում է պատանդ պահել ավելի քան 30 հայ գերու: Հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ ջանքերն այս հարցում կլինեն շարունակական:
Անդրադառնալով Արցախի բնակչության իրավունքներին՝ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդգծել է, որ այսօր վերջիններս էթնիկ զտման վտանգի առջեւ են: «Եթե մենք միջազգային համայնքի հետ չհաջողենք այս մարդկանց իրավունքների պահպանման հետ զուգահեռ անվտանգության նվազագույն երաշխիքներ տրամադրելու գործում, ապա էթնիկ զտումը կդառնա փաստ»,-արձանագրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչը:
«Մեր ինքնիշխան տարածքի որեւէ կտոր բանակցության ենթակա չէ, հայկական ժողովրդավարությունը՝ նույնպես: Այս երկու հիմնական ուղղություններով Հայաստանին անհրաժեշտ է քաղաքական եւ դիվանագիտական աջակցություն»,-դատապարտելով ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական ԶՈՒ-ի ներխուժման փաստը՝ ասել է Էդուարդ Աղաջանյանը:
Անդրանիկ Քոչարյանն անդրադարձել է Արցախի ժողովրդի անվտանգության խնդիրներին, կարեւորել միջազգային հանրության աջակցությունն այս հարցում: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորն արժեւորել է դիտորդական առաքելության իրականացումը, խոսել տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի, բանակաշինության, զինված ուժերում բարեփոխումների կարեւորության մասին:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Ռուստամյանը տարածաշրջանում կայուն եւ անշրջելի խաղաղություն հաստատելու հարցում ընդգծել է միջազգային չափորոշիչների պահպանումը եւ ուժի հավասարակշռության վերականգնումը: Ըստ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցչի՝ այսօր ուժի հավասարակշռությունը խախտված է հօգուտ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Մամիջանյանի գնահատմամբ էլ ինքնորոշման իրավունքն Արցախի ժողովրդի համար գոյատեւման իրավունք է: «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացուցիչը կարծիք է հայտնել, որ համապարփակ բանակցություններ են անհրաժեշտ, որոնք կներառեն ԼՂ հիմնախնդիրը եւ ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունները:
«Ընդհանուր արձագանք եւ վերաբերմունք ունենք իրադարձությունների նկատմամբ, որոնք տեղի են ունեցել. խոշտանգումների եւ գնդակահարությունների տեսանյութերի, անմարդկային վերաբերմունքի նկատմամբ: Մասնակցում ենք գերիներին ազատ արձակելուն  միտված գործընթացներին: Դեմ ենք ներխուժմանը ՀՀ ինքնավար տարածք: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել ադրբեջանցիներին լքել Հայաստանի տարածքը»,-ընդգծել է Դեյվիդ Փրայսը: Նա վերահաստատել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի պատրաստակամությունը ստեղծված իրավիճակում Հայաստանին օժանդակելու հարցում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության կարեւորությանը տարբեր խորհրդարանական հարթակներում: Բարձր է գնահատվել ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին ԱՄՆ աջակցությունը:

The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan, the Chair of the Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan and the Committee members presented the security issues, the post-war situation, and the negotiation process between Armenia and Azerbaijan in detail at the meeting with the U.S. House Democracy Partnership (HDP) Congressional Delegation led by Chairman David Price.
It was noted that the actions of Azerbaijan are a serious challenge to efforts aimed at security and stability in the region. The issue of immediate repatriation of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan was considered a priority. Expressing gratitude to the American side for the efforts aimed at the return of the captives, Eduard Aghajanyan stated that, nevertheless, Azerbaijan continues to hold more than 30 Armenian captives hostage. The Committee Chair expressed hope that the U.S. efforts in this regard will be continuous.
Referring to the rights of the people of Artsakh, Eduard Aghajanyan emphasized that today they are at risk of ethnic cleansing. “If we do not succeed with the international community in ensuring minimum security guarantees while protecting the rights of these people, then ethnic cleansing will become a fact,” the representative of the Civil Contract Faction recorded.
“Any part of our sovereign territory is not subject to negotiations, as well as the Armenian democracy. Armenia needs political and diplomatic support in these two main directions,” Eduard Aghajanyan said, condemning the fact of the invasion of the Azerbaijani Armed Forces into the RA sovereign territory.
Andranik Kocharyan referred to the security issues of the people of Artsakh, highlighted the support of the international community on this matter. The MP of the Civil Contract Faction valued the implementation of the observation mission, spoke about the steps aimed at strengthening stability and peace in the region, the importance of army building and reforms in the armed forces.
Armen Rustamyan, a member of the Standing Committee on Foreign Relations, emphasized the preservation of international standards and the restoration of the balance of power in order to establish stable and irreversible peace in the region. According to the representative of the faction, today the balance of power is broken in favor of the Azerbaijani-Turkish tandem.
According to Hayk Mamijanyan, a member of the Standing Committee on Foreign Relations, the right to self-determination is the right to survival for the people of Artsakh. The representative of the With Honor Faction expressed an opinion that comprehensive negotiations are needed, which will include the Nagorno-Karabakh issue and the RA-Azerbaijan relations.
“We have a general reaction and attitude towards the events that happened: videos of tortures and killings, inhumane treatment. We participate in the processes aimed at releasing the captives. We are against the invasion into the autonomous territory of the Republic of Armenia. We have repeatedly called on the Azerbaijanis to leave the territory of Armenia,” David Price underlined. He reaffirmed the readiness of the U.S. House of Representatives to assist Armenia in the created situation.
The importance of interaction between the legislative bodies on various parliamentary platforms was discussed at the meeting. The U.S. support for the process of democratic reforms was highly appreciated.